I realize there are so many threads already regarding food ratings for our beloved companions...
I would LOVE to buy nothing but the very best.. However, there are times, more often than not, I just cannot afford the best.
Im sure others may find themselves in this same situation, and Im wondering what you do.? Do you buy a cheaper brand for a week and then go back to the "good stuff"... Or have you found a happy medium with a particular brand...
I find myself in this situation today.
I started my 8 month old with Merricks . After that bag was thru, I went with TOTW Sierra Mountain $28 for 15 lb bag ($1.87/ lb) but I found that my pup developed a slight allergic reaction to it, not too severe.. Only a few red bumps on his rump area...
So yesterday, I bought WELLNESS CORE Ocean Recipe. ($39 for a 12 lb bag (3.25 / lb) Hoping that the fish recipe will help....
The prices between these 3 mentioned are respectfully higher that the one before.
I wanted to try FROMM's Surf & Turf, because of the high praise on this board but have not been able to find it locally
I saw it on the internet for $72 for a 24 lbs bag. ( $3.00/ lb)
so it too is up there...
Ok, I feel a little cheap talking about this but it hurt my wallet when i paid $39 for only 12 lbs..
So, I guess my question is, what is your happy medium.?
Or do you just go all out each time..?
I would LOVE to buy nothing but the very best.. However, there are times, more often than not, I just cannot afford the best.
Im sure others may find themselves in this same situation, and Im wondering what you do.? Do you buy a cheaper brand for a week and then go back to the "good stuff"... Or have you found a happy medium with a particular brand...
I find myself in this situation today.
I started my 8 month old with Merricks . After that bag was thru, I went with TOTW Sierra Mountain $28 for 15 lb bag ($1.87/ lb) but I found that my pup developed a slight allergic reaction to it, not too severe.. Only a few red bumps on his rump area...
So yesterday, I bought WELLNESS CORE Ocean Recipe. ($39 for a 12 lb bag (3.25 / lb) Hoping that the fish recipe will help....
The prices between these 3 mentioned are respectfully higher that the one before.
I wanted to try FROMM's Surf & Turf, because of the high praise on this board but have not been able to find it locally
I saw it on the internet for $72 for a 24 lbs bag. ( $3.00/ lb)
so it too is up there...
Ok, I feel a little cheap talking about this but it hurt my wallet when i paid $39 for only 12 lbs..
So, I guess my question is, what is your happy medium.?
Or do you just go all out each time..?
