Results 1 to 4 of 4

Thread: Food Frustration

  1. #1
    Bully Bootie Duty Become a 4 Paw Member Brandie37's Avatar
    Country
    United States
    Location
    KY
    Posts
    167
    Bulldog(s) Names
    Bella, Bruno & Louie
    Likes (Received)
    7

    Default Food Frustration

    Ok, I'm trying to find a grain free dry food for Bella that isn't made with a bunch of junk but yet won't cost me an arm and a leg any suggestions ????


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    Norwegian Rose Become a 4 Paw Member
    I Have Earned Community Veteran Status!
    Vikinggirl's Avatar
    Real Name
    Monica
    Country
    Canada
    Location
    Burlington, ON Canada
    Posts
    9,636
    Bulldog(s) Names
    Bulldozer and Blossom
    Likes (Received)
    2118

    Default Re: Food Frustration

    Hi Brandie, we feed our guys Fromm's Lamb and Lentil or Fromm's Beef Fritatta. Both of these foods are grain free. The big bag costs $85 without tax, it comes to about $100 Canadian per bag. Fromm's is an American product, so would probably be cheaper in the States. A large bag lasts us for the month, as we have two EB's to feed. This would go twice as far with just one bully. So would be about $50 per month to feed. Fromm's is rated as a 6 Star food, on the dog food ratings on the home page, you want to choose a food that is rated a 4 star or better. There are other good examples of these such as Wellness, Blue Buffalo, Orijen, Arcana, and Go Natural.
    LEARN A LESSON FROM YOUR DOG, NO MATTER WHAT LIFE BRINGS YOU, KICK SOME GRASS OVER THAT AND MOVE ON.

  3. #3
    I'm not OCD....now who moved my bulldog? I am an EBN Reporter
    Become a 4 Paw Member
    I Have Earned Community Veteran Status!
    Need help with the forums?  Contact me!
    2BullyMama's Avatar
    Real Name
    Christine
    Country
    USA
    Location
    Gilbertsville, PA
    Posts
    40,125
    Bulldog(s) Names
    Lambeau, Chelios (Frenchie), Nitschke (2004-2011) and Banks (2005-2014)
    Trophies
    Likes (Received)
    11470

    Default Re: Food Frustration

    @Marine91. has a good breakdown of the actual cost of a bag of food.... We feed Fromm grain free, pay $72 for the 26lb bag and it lasts about 6 weeks
    ----------------------------------------------------------------
    There is a part of your heart not alive until a bulldog has entered your lif
    e.

    Nitschke (2004-2011) and Banks (2005-2014) -- My angels
    Thank you for all the love, fun and teachings




  4. #4
    The New Casper Become a 4 Paw Member
    I Have Earned Community Veteran Status!
    Need help with the forums?  Contact me!
    Marine91's Avatar
    Real Name
    Todd
    Country
    USA
    Location
    Blips and Chitz
    Posts
    8,477
    Bulldog(s) Names
    Harlea
    Trophies
    Likes (Received)
    2582

    Default Re: Food Frustration

    When it comes to cost of the higher quality foods you need to look at the overall picture versus just the initial cost of the food.

    Lower quality foods are cheaper for sure, but they are also made with lower quality ingredients so while you may only pay $20 or $30 dollars for a 30 or 40 pound bag you have to feed more and will need food more often and likely use 1.5 bags a month so we will split the difference with the cost and go with $25 average per bag and 1.5 bags per month.

    1.5 x $25 = $37.50 a month.

    Now lets look at a higher quality food. Yes they cost quite a bit more, but they are also made with higher quality ingredients so you will actually feed your pup less food in order for them to get the same amount of nutrition as a lower quality food. I will use Harlea as an example. We currently feed Harlea Fromms Pork and Peas which costs us $75 for a 26lb with tax. As she is on a higher quality food we are only having to feed her just under 2 cups of kibble a day in order for her to maintain her weight so a single 26 pound bag last her right at about 3 months. (Individual results will vary depending on how much you feed per day) Knowing the cost and how long it lasts us lets break it down to an actual per month cost.



    $75 / 3 months = $25 per month

    So as you can see food purchase wise the higher quality food actually ends up being cheaper than the lower quality food when you look at the extended picture. Even if you only use 1 bag per month at $25 you can see that even if you use a higher quality food that your initial cost is higher, but your month over month costs are roughly the same. The one thing that this does not take in to account is the possible additional savings you will see from fewer vet visits from being on the higher quality food.


    In the long run what you want to do is find the highest quality food that your pup does well on that will not break your budget.
    Bulldogs are like potato chips. You just can't stop with one.

Remove Ads

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •